15-09-2019

GÜNEŞ ENERJİ SANRALİ (GES)

İlçemizin kalkınması adına, ülkemizde yatırım öncelikleri arasında bulunan güneş enerji santralinin kurulumu adına ilk adımlar atıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Ahmet ŞAHİN; ”Devletimizin en çok önem verdiği ve desteklediği konuların başında Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının kullanımı gelmektedir. İlçemizi kalkındırmak daha ileriye taşımak adına önceliklerimiz Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Zafer Kalkınma Ajansı gibi kurumların teşvikleri olmak üzere tamamı Belediye bütçesiyle karşılanacakta olsa bu yatırımların bir an önce yapılmasını sağlamaktır.

Bu amaçla ilk adımı attık,  6 ay gibi bir süre sonrasında İscehisar Belediyesi olarak ilk elektrik üretimimizi yapmayı planlamaktayız.  Tesisten üretilen elektriğin 10 yıl süresince Devlet tarafından alım garantisi bulunmaktadır. İlk aşamada 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Tesisi kurulacak olup yaklaşık maliyeti ortalama 1.065.000 €’dur. Devlet alım garantili yapılacak olan tesis 6 yılda kendi maliyetini karşılayacaktır. Tesisin 30 yıl verimli çalışma süresi bulunmaktadır. Tesisin aylık getirisi ortalama 150.000 TL olup, 30 yıllık getirisi 54.000.000 TL’dir. Memleketimize hayırlı olsun inşallah.”dedi.